Légkezelők tisztítása és fertőtlenítése
Az elhanyagolt, nem rendszeresen tisztított és fertőtlenített légkezelők és klíma rendszerek komoly egészségügyi, biztonsági és energiahatékonysági kockázatot jelentenek!
A légkezelő berendezések és a hőcserélők, hővisszanyerők tisztántartása több szempontból is nagyon fontos és amint a főorvosi ajánlásban is olvashatták, erre különösen ajánlott a szárazjég szórásos tisztítási technológia.
A technológia lényege, hogy szárazjég granulátumot (-80 C°-os széndioxid gáz, amely szilárd halmazállapotú) nagynyomású levegő segítségével szórják a tisztítandó felületre, természetesen változtatható levegő mennyiséggel és nyomással, így az egészen finom felületekben sem tesz kárt, viszont a makacs, durva szennyeződésekkel szemben is hatékony!
A tisztítás közben a szárazjég szublimál (elpárolog), a felület a tisztítás után teljesen száraz marad, nem igényel semmilyen kezelést, melléktermék vagy veszélyes hulladék nem keletkezik.
A szárazjeges tisztítás előnyei
Kiváló minőségű befúvott levegő
A – 80 C°-os szárazjég részecskék a légkezelő gépekben a legeldugottabb, legproblémásabb helyekre is eljutnak, és a nagyon alacsony hőmérsékletnek köszönhetően a baktériumok, vírusok, gombák az érintkezés hatására pusztulásra vannak ítélve.
Energia megtakarítás
- A hőcserélők, kaloriferek lamelláin és a benne lévő vízcsöveken kivétel nélkül tapasztalható az átáramló levegőben lévő por lerakódása. Karbantartás hiánya esetén ez a réteg képes eltömíteni, befedni a kaloriferek felületét. A tisztítás hatására ez a lerakódott poranyag eltávozik a kalorifer belsejéből, így a megtakarítás kétirányú.
- A lamellák felületéről eltűnik a lerakódott porréteg, ezáltal a megnövekedett eredeti keresztmetszeten áramolhat át a levegő. Az elektromos motor kisebb terheléssel, hatékonyabban dolgozik, ezáltal kevesebb áramot fogyaszt.
- Az energia megtakarítás másik oldala ott jelentkezik, hogy a vízcsövekre tapadt porréteg eltávolításával megszűnik azok „szigetelése”, így a hőleadás illetve a hőfelvétel jelentősen javul. Ennek köszönhetően a vízoldal hűtése, fűtése is kevesebb energiát igényel.
Légmennyiség növekedés
A tisztítás után a lerakódott poranyag eltávozik a rendszerből, így a hőcserélő visszanyeri eredeti keresztmetszetét. Ennek hatására szennyezettségtől függően 10-40%-al megnő a szállított levegő mennyisége, visszaáll az eredeti mennyiségű légszállítás.
Poros légcsatorna rendszer tisztítása, karbantartása
A kör és négyszög keresztmetszetű poros légcsatorna tisztításának szükségességét egyrészt szemrevételezéssel, másrészt az MSZ EN 12097:2006 számú szabvány, és az ott hivatkozott rendeletek szerint állapítják meg. Ha a szemrevételezéskor nem egyértelmű a takarítás szükségessége abban az esetben az ÁNTSZ (OKI) mintát vesz, amiből megállapítja a felületi por koncentrációt.
A légcsatornában lerakódott porréteg akadályozza a levegő részecskéinek áramlását, mivel azok nem a légcsatorna vonalában, hanem a légcsatorna falai között pattogva haladnak előre. Amennyiben a porréteg vastagodik, a levegő részecskék nem az ideális szögben pattannak tovább, így a légáramlási rendszer teljesen lelassul, lerontva a helyiségek légcseréjét!
A légcsatornákat speciális tisztítógépekkel és szükség szerint emberi munkaerővel tisztítják, a belső felületeken a port fellazítják, és azt a tisztítónyílásokon keresztül egy elszívó ventilátorral egy zárt porzsákba gyűjtik. A poros szennyeződést, mint veszélyes hulladékot elszállíttatják és az elszállításról szóló igazolást a dokumentációhoz csatolni kell.
A tisztítás utolsó lépéseként a légcsatorna rendszert speciális fertőtlenítő szerrel kezelik, elpusztítva a megtelepedett baktériumokat, vírusokat illetve gombákat.
A légcsatorna tisztítás előnyei
- A tisztítás és a következő fázisban történő fertőtlenítés hatására, így a befúvott levegő mikrobiológiája a jelentősen javul, a határértékeken jóval belüli baktériumszámot mutat.
- A tisztítás után a légcsatornában megszűnik a porlerakódás, ezáltal a levegő ideális körülmények közt áramlik, így jelentősen megnő a szállított levegő mennyisége.
A légkezelők fertőtlenítése
A légkezelők fertőtlenítése az alábbi lépésekből áll.
- A tisztítás után finom ultrahangos porlasztású fertőtlenítő köddel kezeljük a lamellákat. A lamellákon megtapadt nanoezüst darabok pedig hosszú távon biztosítják a felület vírusok, gombák, baktériumok védelmét.
- A központi hőcserélő nyílásán a légcsatornába bevezetjük az ultahangos ködképző gépeinket és a rendszer megindításával a teljes csőhálózaton végigvezetjük a fertőtlenítő ködöt. A fertőtlenítő köd hidrogén peroxid tartalma elpusztítja a hálózatban található kórokozak, a légcsatorna belsejében megtapadó nanoezüst darabok pedig biztosítják a kórokozók megtapadása elleni védelmet.